Jdi na obsah Jdi na menu
 


Domácí psi

Tento článek je o domácím psovi. Pro jiná použití, viďte psa (disambiguation).

pes je savec řádu ŠelmyPsi byli domestikováni z vlků nejméně před 17.000 lety [1]ale je možné že to bylo už před 150,000 lety, podle nedávných genetických rozborů fosilií a DNA [2][3]. Během času se pes vyvinul a byly vyšlechtěny stovky chovů a variací. Na příklad výška některých plemen jen nemálo přesahuje několik centimetrů (jako například Čivava) modrá), a hnědá se vyskytuje v neuvěřitelných obměnách.

Psi, podobně jako lidé, jsou velmi společenští a tato podobnost a celkové chování způsobuje jejich cvičitelnost hravost a schopnost zařadit se do lidských domovů a společenských situací. Tato podoba vynesla psům jedinečnou pozici v oblasti mezidruhových vztahů. Loajalita a oddanost, kterou psi vyjadřují jako součást svých přirozených insktintů jako společenská zvířata, silně připomíná lidskou představu lásky a přátelství, což vede mnoho majitelů psů k tomu, že vidí své zvíře jako plnoplatného člena rodiny. Podobně, zdá se že psi vidí své lidské společníky jako členy smečky a nedělají žádné rozdíly mezi svými majiteli a ostatními psy. Psi plní řadu rolí v lidské společnosti a jsou často cvičení pro různou práci Pro psy, kteří nemají tradiční práce, široká škála psích sportů poskytyje příležitost ukázar jejich přirozené psí dovednosti V mnoha zemích, nejrozšířenější a možná nejdůležitější role psů je společník člověka. Psi žijí a pracují s lidmi v tak mnoha rolích že jejich oddanost jim vynesla unikátní označení jako "nejlepší přítel člověka" Naopak, některé kultury považují psy za nečisté V některých kulturách, psi mohou být používáni ke konzumaci

 

 

 

slovensky preklad

slovensky preklad slovensky preklad slovensky preklad slovensky preklad slovensky preklad V roce 1993, byli psi označeni jako poddruh vlka Canis lupus, Smithsonian institucí a americkou společností Mammalogists.) Slovo je někdy souhrně používáno pro savce ochraňujícího rodinu. Do řádu psovitých patří i vlci, lišky a kojoti. Souhvězdí Canes Venatici, Canis major a Canis Minor je pojmenováno podle latinského označení pro psa, protože jsou velmi podobná tomuto zvířeti.

Odborně je samec psa nazývaný pes, zatímco samici se říká fena. Potomkům se obecně říká štěňata nebo štěňátka většinou jsou to jedinci do jednoho roku. Skupina několika štěňat z jednoho porodu se nazývá vrh. Procesu narození se říká anglicky whelping, česky porod. Existuje mnoho pojmenování nečistokrevných psů

 

 

Inteligence

Mezi milovníky psů jsou tato zvířata ceněna především pro jejich inteligenci a jak neoficiální důkazy tak vědecké výzkumy dokazují že psi mají velmi vysokou inteligenci. Nicméně tato inteligence je u různých plemen a jednotlivců jiná. Například Broder kolie jsou známé schopností učit se, zatímco jiná plemena nemají takové předpoklady k poslušnosti, ale místo toho dokazují svou inteligenci vymýšlením způsobů jak ukrást jídlo nebo uniknout ze dvora.

 

 

Fyzikální charakteristika

The dog has developed into hundreds of breeds with a great degree of variation, such as this Miniature Pinscher and Boxer.
Pes se vyvinul do stovek chovů s velkou mírou variace, takový jako tato miniatura Pinscher a Boxer.
Shiba Inus have a unique appearance that resembles foxes.
Shiba Inus má jedinečný vzhled, který se podobá liškám.

Moderní psí plemena jsou mnohem rozlišnější ve velikosti, vzhledu a chování než jiná domácí zvířata. I když jsou velmi odlišní, stále mají mnoho společného s jejich divokými předchůdci vlky. Psi jsou dravci, mají ostré zuby kterými útočí na kořist a trhají maso z jejího těla. Ačkoliv šlechtění často měnilo znaky různých plemen, každý pes si drží základní vlastnosti jejich vzdálených předků. Jako mnoho jiných drvaců i pes má mohutné svaly, štíhlé kosti, silný kardiovaskulární systém, který podporuje jejich vytrvalost a odolnost. Má také silné zuby pro lov. Při srovnání psí nohy s lidskou psi technicky chodí po prstech.

 

 

psi vidi barvoslepe a tak se tomu rika zlate oci

Psi jsou barvoslepí.[4][5] Nové výzkumy dokázaly že psi vidí barevně, ale jinak než člověk. Také bylo zjištěno že psi vidí v paletách červeno fialových a žlutých odstínů. Protože psí čočky jsou plošší než lidské nemohou psi vidět takové detaily jako lidé; na druhé straně psí oči jsou mnohem citlivější na světlo a pohyb než lidské. Některé rasy, hlavně nejlepší sighthounds (honiči kteří se řídí zrakem) mají zorné pole až 270° (srovnání s lidmi asi 180°) ale někteří psi se stejnýma očima mají oči postavené jinak a to způsobuje mnohem menší zorné pole (pod 180°)[4][5]

 

 

Sluch

This Collie/Saluki cross pricks and angles her ears to find the source of a sound.
Tato kolie/Saluki prochází přes píchnutí a úhly její uši najít zdroj zvuku.

Psi zachytí zvuky jak velmi nízké kolem 16-20 Hz kmitočtového rozsahu (vyrovná se 20 - 70 Hz pro lidi) tak vysoké 70,000 - 100,000 Hz (20,000 Hz pro lidi)[5], a navíc je schopný pohybovat ušima, což mu umožňuje rychle a přesně určit místo ze kterého zvuk pochází. Více jak osmnáct svalů může naklopit, natočit, zvýšit nebo snížit ucho psa. Dále pes umí poznat umístění zvuku mnohem rychleji než člověk, také uslyší zvuk čtyřikrát rychleji než člověk. Psi s přirozeným tvarem ucha - podobně jako vlk či liška - obecně slyší mnohem lépe než psi se spadlýma ušima, která má mnoho domácích plemen.

 

 

slovensky

Some Dogs, like this Weimaraner, are predators suited to chasing after, leaping at, and killing prey.
Někteří psi, jako tento Weimaraner, jsou dravci vhodní k řezání po, skákat u, a kořist zabíjení.

Psi mají téměř 220 milionů čichových buněk rozmístěných na oblasti velikosti kapesníku (zhruba 5 miliónů na oblasti poštovní známky pro lidi) U některých plemen bylo prováděno speciální šlechtění týkající se jejich čichu, dokonce mnoho jiných plemen mají problémy se s nimi srovnávat. Jaké informace pes vlastně objeví když on větří je ne dokonale rozuměl; ačkoli jakmile věc debaty, to teď vypadá, že je dobře prokázal, že psi mohou rozlišovat dva různé druhy vůní když vlečení, vůně vzduchu od nějaké osoby nebo věc, která má nedávno projeli kolem, stejně jako vůně země to zůstane zjistitelné na mnohem delší dobu. Charakteristiky a chování těchto dvou druhů cesty vůně by se zdáli poté, co někteří mysleli, být docela odlišný, vůně vzduchu být intermitující ale možná méně zatemnil soutěžení větří, zatímco vůně země by byla relativně trvalá s úctou k opatrnému a opakovanému hledání psem, ale by vypadal, že je hodně více kontaminován jinými vůněmi. V každém případě, to je založeno těmi kdo cvičit stopující psy že to je nemožné učit psa jak sledovat některého lepší než to dělá přirozeně; objekt místo toho je motivovat to vhodně, a učit to udržovat zájem o jednoproudovou cestu a ignorovat některého jiní to by mohlo jinak se zdát většího zájmu k netrénovanému psovi. Intenzivní pátrání pro vůni, například prohledávat loď kvůli pašování, moci vlastně být velmi fatiguing pro psa a pes musí být motivováni pokračovat v této těžké práci pro dlouhé časové období.

 

 

Strava

This English Springer Spaniel is enjoying a bone.
Tento anglický Springer křepelák užije si kosti.

V současnosti, tam je akademická diskuze jak k zda domácí psi jsou omnivores nebo masožravci. Klasifikace v pořádku Carnivora nutně neznamená, že strava psa musí být omezená na maso. Unlike zavazovat masožravce, takový jako kočka, pes není závislý na bílkovině masa aby splnil jeho požadavky na stravu. Psi jsou schopní zdravě strávit paletu jídel včetně zelenin a zrna, a v fakt může spotřebovat velký podíl těchto v jejich stravě. Divoký canines ne jen jíst dostupné rostliny trvat klíč amino kyseliny, ale smět také sehnat živiny od zeleninové hmoty od obsahu žaludku jejich býložravé kořisti. Domácí psi mohou přežít zdravě na rozumný a opatrně navrhl vegetariánskou dietu, zvláště jestliže vejce a mléčné výrobky jsou zahrnováni. Některé zdroje navrhnou, že pes krmený na přísné vegetariánské dietě může vyvinout rozšířené cardiomyopathy od té doby, co to chybí L-karnitin, [6] nicméně, udržovat vyváženou dietu je také faktor protože L-karnitin nalézá se přirozeně v mnoha ořechách, semena, fazole, zeleniny, ovoce a celá zrna.

V divočině, tyto stravy jsou typicky honěný v nepřítomnosti dostupného masa. To také bylo si všiml toho extrémně stresující podmínky, takový jako Iditarod závod a vědecké výzkumy podobných podmínek, navrhnout, že bílkovinné diety včetně masa pomohou předejít poškození svalové tkáně. Tento výzkum je také pravdivý jiných savců.

Psi někdy žerou trávu, neškodná aktivita. Vysvětlení přetékají, ale logické výklady takový jako to to neutralizuje kyselinu být jen odhady. Žraní trávy by mohlo nutit psa zvracet, tak jedno vysvětlení je že psi žerou trávu odstranit nechtěné substance od jejich žaludků.

 

 

Nebezpečné substance

Některá jídla obyčejně užila si lidmi být nebezpečný ke psům, včetně čokolády (Theobromine otrava), cibule, hrozny a hrozinky (ačkoli toto je jak přesto nepodložený), některé druhy žvýkačky a makadamských ořechů. Nyní, když to je si myslel, že jediná nebezpečná substance v čokoládě je kakao, toto znamená, že bílá čokoláda může být používána jako vzácný dárek.

Akutní nebezpečí od hroznů a hrozinek bylo odkryté jen protože asi 2000, a dělal veřejnost pomalu od té doby. V současnosti příčina není známá, ale jeden veterinář [7] věří, že to může být akutní autoimunní odezva na rostlinu-nesené viry [8] ve stejném způsobu jako FIP v kočkách. Kterákoliv důvod, protože jen malá množství jsou nutná přimět akutní ledvinové selhání, psi by neměli být hrozny policajta nebo hrozinky a možná hrozinky a hrozinky by měli také být zadrženi.

Vařené kosti by měly nikdy být náchylný ke psům, jak teplo mění chemikálii a fyzikální vlastnosti tak že oni nemohou být žvýkáni vhodně, splintering do zubatých střepů, a se bránit trávení.

Lidské léčby by neměly být náchylné ke psu jako náhražka jejich pravidelné léčby, zatímco někteří mohou být obzvláště jedovatí, obzvláště paracetamol/acetaminophen (Tylenol). Alkoholická pití pózují hodně stejný riziko pro psy jak k lidem.

Psi mohou také najít některé jedy atraktivní, včetně antifreeze, hlemýždí návnada, návnada hmyzu, a jedy hlodavce. Antifreeze smět být jeden nejzáludnější jedů ke psům protože jeho sladké chuti a protože pes může jít na nebo lehnout si na rozlít se to nebo jeho zbytek a pak slíznout to. Psi musí být zůstal přísně pryč od antifreeze a ne povolený přístup k nějakému místě, které má měl rozlít se to to nebylo kompletně odstraněno.

Rostliny takový jak caladium, dieffenbachia a philodendron způsobí dráždění hrdla, která spálí jdení hrdla dole stejně jako příchod nahoru. Poskoci jsou zvláště nebezpeční a dokonce malá množství mohou vést k zlomyslnému hyperthermia. [9]

Amaryllis, narcis, english břečťan, duhovku a tulipán (obzvláště žárovky) způsobit Gastric dráždění a někdy centrální nervový systém vzrušení následované bezvědomím, a, v těžkých případech dokonce i smrti.

Foxglove požívání, lílie údolí, larkspur a oleander mohou být hrození života, protože kardiovaskulární systém je ovlivněn. Stejně hrození života je yew, který ovlivní nervovou soustavu. Jestliže některý těchto rostlin být přijat, dostat psa k veterináři bezprostředně.

Mnoho čističů domácnosti takový jako čpavek, zbělet, dezinfekční prostředky, odčerpat čistič, mýdla, čistící prostředky a jiné čističe, zastaví a zápasy jsou nebezpečné ke psům, jak jsou kosmetiky takové jako deodoranty, zbarvení vlasů, lak na nehty a remover, vracet neustálou pleťovou vodu a opalovací emulzi.

 

 

Reprodukce

Puppies engage in teething on almost anything.
Štěňata se zabývají denticí na téměř něco.

Mezi profesionálními chovately je psům povoleno přatelit se pouze za specifickým účelem. Někdy psi jsou chováni vytvořit štěňata prodávat, nebo někdy udržovat cenu-vítězná čistokrevná linka. Chovatelé, kteří dělají toto jsou obvykle zkušení v tomto procesu. Chovatelé psa mají přístup k záznamům, které dovolí jim přesně odhadnout které vlastnosti chtít “chov pravdivý” ve zvláštním psovi. Chovatelé psa také mají přesnou informaci na complexities reprodukčního procesu pro chov psa že oni jsou zvyklí na zacházení.

 

 

Plodnost (rozcestník)

Jak se nejvíce domáckým druhem, jeden první a nejsilnější efekty viděné od šlechtění je výběr pro spolupráci s procesem chovu podle pokynů lidmi. Ve psech domácího, jeden z chování to je známé je zrušení svazku pára viděné v divoký canines. Schopnost ženského domácího psa vstoupit do estrus po celý rok a obvykle dvakrát rok je také ceněn. Množství času mezi cykly se mění velmi mezi různé psy, ale zvláštní psí cyklus inklinuje být shodný přes její život. Toto je také nazvané v sezóně nebo v teple. Naopak, undomesticated psí druhy zažijí estrus jednou rok, typicky v pozdní zimě.

 

 

Hárání

Většina fen hárá poprvé mezi 6 a 12 měsíci, ačkoliv některé rasy hárají až po druhém roce. Jako u většinaý savců i hárání u feny je podmíněno její váhou. Různé rychlosti zrání jsou zodpovědné za menarche, ne chronologický věk.

 

 

Těhotenství a smetí

A Catahoula Leopard mother nursing her litter of puppies.
Catahoula Leopard matka ošetřovat její chaos štěňat.

Obecné orientační pravidlo je že savec bude produkovat napůl tolik potomstv jako množství prsních bradavek na matce. Toto pravidlo je pozměněno v domáckých zvířatech od té doby, co větší smetí jsou často favorizována pro hospodářské důvody. Psi nesou jejich smetí hrubě 9 týdnů po fertilizaci. An průměrné smetí sestává z asi šest štěňátka, ačkoli toto číslo může se měnit široce založený na plemenu psa. Protože matka může jen poskytovat živiny a starat se k omezenému množství potomstv, lidé musí pomáhat při péči a krmení když smetí překoná přibližně osm štěňat. Některé chovy byly rozvinuté zdůrazňovat jisté fyzické vlastnosti za bodem u kterého oni mohou bezpečně nést smetí sami o sobě. Například, buldok často vyžaduje umělou inseminaci a téměř vždy vyžaduje cesarean sekci pro způsobení zrodu.

 

 

Spaying a kastrovat

Spaying nebo kastrovat se odkazuje na odstranění varlat muže nebo ženu je vaječníky a děloha, aby odstranil schopnost plodit se, a redukovat sexuální náboj.

Zvířecí kontrolní agentury ve Spojených státech a ASPCA radí, že psi neurčení dalšímu chovu by měli být sterilizovaní nebo kastrovaný tak že oni nemají undesired štěňata. V méně rozvinutých zemích Evropy, spaying nebo kastrovat psů je méně obyčejný, a vlastníci jsou obvykle místo toho radil mít jejich psy na vodítku a pod dozorem se vyhnout nechtěnému matings; drogy jsou používány předejít těhotenství a zrušit nechtěná smetí. [pochvalná zmínka   potřebovaný]

Protože overpopulation psů v některých zemích, štěňata narozený k bloudí nebo jako výsledek accidental breedings často skončí jako euthanized bytí v úkrytech zvířete. Spaying a kastrovat moci také snížit riziko hormonu-řízené nemoci taková jak prsní rakovina, také jak undesired hormon-řízená chování. Hormonální změny zapletené se sterilizací pravděpodobně poněkud změní zvířecí osobnost, nicméně, a někteří namítají proti spaying a kastrovat jak sterilizace mohla být uskutečněna bez vyříznutí orgánů.

Opačný k mýtu, to není požadované pro fenu k jednomu zážitku teplo cyklovat nebo mít štěňata dříve spaying, a podobně, mužský pes nepotřebuje praxi párování dříve kastrovat; tyto mýty jsou zodpovědné za četné zbytečné zdravotní potíže a nechtěná štěňata. Feny spayed před jejich prvním teplem mít mnohem nižší výskyt mnoha forem rakoviny než psi, kteří jsou sterilizovaní po jejich prvním teple nebo těhotenství. Fena může stát se těhotná na jejím prvním teplém cyklu (který může se konat jak brzy jako šest měsíců), a should být držen pryč od neporušených mužských psů, včetně littermates, přes věk 4 měsíců. Mnoho veterinářů doporučí to vlastníci kastrují/spay jejich mazlíčci kolem věku 5 měsíců.

 

 

Zdraví psa

Psi jsou citliví na různé nemoci, onemocnění a jedy, někteří který ovlivnit lidi stejně, jiní který být jedinečný pro psy.

 

 

Nemoci

Infekční choroby obyčejně spojené se psy zahrnují vzteklinu (hydrofobie), psí parvovirus, a psí psinka. Vrozené choroby psů mohou zahrnovat širokou škálu od dysplasia šípku a střední patelární luxace k epilepsii a pulmonic stenosis. Canines moci dostat se právě o čemkoli člověk může dostat (vyjma mnoha nákaz, které jsou kovové peníze přesný) jako hypothyroidism, rakovina, zubní nemoc, nemoc srdce, etc.

 

 

Paraziti

Obyčejní externí paraziti jsou různé druhy blech, tiká, a mites. Interní paraziti zahrnují hookworms, tasemnice, škrkavky a heartworms.

 

 

Obyčejné tělesné vady

Některá plemena psů jsou také náchylná k jistým genetickým onemocněním, takový jako moderní dysplasia, luxating patellas, rozštěp patra, slepota nebo hluchota. Psi jsou také citliví na stejná onemocnění že lidé jsou, včetně diabetes, epilepsie, rakovina, a artritida. Žaludeční kroucení a udit je nebezpečný problém v některých velký-chested se množí.

 

 

Délka života

Typická délka života psů se mění značně chovem. Například, mnoho obřích psích plemen dává průměrně jen 7 nebo 8 roků, zatímco nějaká malá pozemková kniha chová sílu živě jak dlouho jako 20 roků. Průměrná délka života pro smíšený-se množit a midsize psy je asi 13 k 14 rokům. Nejdelší-žil pes se spolehlivou dokumentací zemřel u 29 v 1939.

 

 

Chování

Most dogs can be trained to retrieve.
Většina psů může být trénoval se, aby získal.

Všichni psi mají obrovskou kapacitu učit se komplexní společenské chování a interpretovat rozmanitou řeč těla a zvuky, a, jako mnoho dravců, moci reagovat na a se poučovat ze situací románu. Požadavky koordinačního komplexního společenského chování vyžaduje to canines mít schopnost ke smyslu a doručovat širokou paletu narážek přes jazyk těla, více tak než pro vyrovnat lidi, kdo může použít jazyk za stejným účelem. Fyziologicky, toto koreluje s takovými rysy, zatímco velké množství nervů innervating obličejové svaly psů, dovolovat důvtipnou kontrolu nad širokou paletou výrazů obličeje; v srovnání s kočkami, například, kdo mít daleko méně nervů se pojit s jejich svaly obličeje, vyplýváním v menším repertoáru nebo “slovníkem” výrazů. Tato schopnost číst a doručovat mimoverbální narážky dělá psy zkušené v četbových lidech, také, často dokonce více tak než jiní lidé jsou, kdo se spoléhat na jazyk. Nejvíce majitelé psa mají velkou sbírku příběhů o jejich psech rozpoznávat jednotlivce jejich kroky u dveří, a tak dále.

Hodně ze psa chování může být korelované k chování balíčku. Být společenská zvířata, pes instinktivně potřebovat být kolem ostatních zvířat. Kvůli tomuto chování, psi se podrobí lidem a poslechnou rozkazy. Toto je pravděpodobně proč oni prospívali tolik v naší společnosti.

Psi jsou velmi energičtí jako štěňata, zvláště mezi 3 měsíci a 1 rokem starý, a někteří zůstanou téměř jak aktivní a hravý všichni jejich životy. Štěňata milují si hrát s hračkami a běží, který pomůže svalu a vývoji kosti a zlepší jejich kardiovaskulární kondici.

 

 

Vzájemná ovlivňování mezi psy a lidé

Vztah mezi psy a lidmi je zakořeněný v historii a psi koexistují s lidmi mnoha způsoby. Psi prospívají v malých sociálních skupinách nebo balíčkách který, z jejich hlediska, moci zahrnovat lidi. Společnost psa může být myšlenka jako pes balíčky charakterizovaly companionate hierarchií, ve kterém každý jednotlivec má pozici a ve kterém je intenzivní loajalita uvnitř skupiny. Psi prospívají v lidské společnosti, protože jejich vztahy s lidmi napodobují jejich přirozené sociální vzory. Pes je vždy vědomý jeho pozice příbuzné s jinými jednotlivci ve skupině. Příliš sebevědomý pes může zvažovat sebe alpha zvíře, považovat jeho člověka za pána být podřízený. Ve zdravých vztahách, kde pes je čekal, že se řídí jeho člověkem, člověk je více často než ne alpha nebo vůdce.

 

 

Psi jak pracující spolupodílníci

Mnoho plemen psů je běžně používané jako hlídací psi. Tam jsou psi pomoci, stráž pronásleduje, lov pronásleduje, a hnát psy. Psi sloužili jako průvodcové pro slepého jak komanda, a byl dokonce přeletěn do meziplanetárního prostoru před lidmi. Většina moderních pracovních psů je dáno v pozicích, které vydělávají na jejich smyslové statečnosti nebo síle a výhodách odolnosti přes normální lidi, nebo pomáhat postižený v úlohách každého dne. Někteří psi jsou také použití pro hledat nebo zachraňovat lidi a zvířata, takový jak v lavinách, u míst pohromy, a pro pohřešované osoby nebo mazlíčky.

 

 

Psi jako lov a sportovní partneři

Mnoho lidí soutěží s jejich psy v paletě sportů psa, včetně hbitosti, flyball, a mnoho jiní. Toto často posílí pouto mezi člověkem a psem od té doby, co oni musí důvěřovat jednomu jiný v paletě prostředí a muset se učit jak jiné práce a myslí.

Psi byli použití jako společníci lovu od prehistorie; lovit a střežit být pravděpodobně nejstarší použití pro psy.[10] Dnes, lovečtí psi jsou ještě široce použití v mnoha kapacitách, pro nález, stopování, shánět, získávat, nebo hra zabíjení a tucty chovů byli specializovaní dělat jisté druhy úloh lovu velmi dobře. Například, vůně honí vynikat ve sledování stopy používat jejich nosy; retrívři vynikají v přinášejících zadních ptácích že lovec střílel; a tam je mnoho jiných specialit.

 

 

Psi jak mazlíčci

A 9 year old English Collie cross
9 roku starý anglický Collie kříž

Vztahy mezi lidmi a psi jsou často charakterističtí silnými citovými svazky. Následně, psi jsou populární jako mazlíčci a společníci, nezávislý na nějakých utilitářských uvažováních. Mnoho majitelů psa zvažuje, že má bezpodmínečné přijetí od přítele, který je vždy šťastný, že vidí je být docela utilitářský, zvláště jestliže pes také přivádí je k pravidelnému cvičení. Empiricky, psi jsou docela závislí na lidské společnosti a smějí snášet chabé zdraví během jejich nepřítomnosti. Mnoho psů je ohláseno mít oddělovací strach jestliže jejich vlastník je pryč pro prodloužené období času.

Nějaký výzkum dokazuje, že psi jsou schopní zprostředkovat hloubku citu ne viděný ke stejnému rozsahu v nějakém jiném zvířeti; toto je purportedly náležité k jejich blízko-skloubil vývoj s moderním mužem a přežitím-výhody takové komunikace jak psi stali se více závislí na lidech pro výživu.

Inteligenční úroveň psů a motivations za jejich odezvami na jejich pány jsou sporní.

 

 

Útoky na lidi a skot

Lidé mají tendenci ke zvířatům anthropomorphize, zvláště hýčká takový jako psi, který být obecně vylíčen jak být “mužský nejlepší přítel”. Protože toto, lidi často mylně očekávat psa reagovat na situace a scénáře v hodně stejný cesta jako člověk odkázaný, někdy vést k okolnostem nešťastníka.

Po tisících roků domestikace a šlechtění pro psy jehož agrese vůči lidem často jde ne další než divoká kůra to silně ukáže odpor k lidskému chování, většina psů je nepravděpodobné k lidem útoku. Nicméně, jejich ostré zuby a drápy mohou způsobit zranění v útoku; velký pes může porazit člověka. Provokace může sahat od něčeho jak zdánlivě neškodný jako tahání batolete pes je ocas, ve kterém případě pes by mohl štípnout odradit chování, k něco kompletně unobvious k lidem, takový jako vůně nebo hnutí, které spustí psa, k nestydaté lidské agresi nebo násilí ke psu, přimět to, aby bránil sebe. Tam být stovky odstínů provokace, která může nebo smět ne vést k útoku na člověku. Psí agrese na lidech je běžně ne toleroval, ale nějaká lidská agrese vůči zvířecímu vlastnění impozantních prostředků sebeobrany je ztřeštěná v extrému.

S impozantními dovednostmi a zbraněmi jako lovci stejně jako velké a unfussy chuti, psi často hrozí skotu a divoké zvěři. Ve většině jurisdikcích, psi jsou zabiti pro zabíjející ostatní bytosti, tak psi by měli být předešel od některého střetnutí se skotem nebo divoká zvěř, která by mohla vedou k dravé odezvě. Stejný zvířata že vlci, kojoti a lišky zaútočí jako kořist, obzvláště ovce a drůbež, být podobně atraktivní kořist ke psům.

 

 

Opuštění psi

Abandoned dogs often end up at animal shelters.
Opuštění psi často skončí u úkrytů zvířete.

Divocí psi jsou často stříleni farmáři v úsilí chránit skot. Těla jsou někdy poutaná k plotům jako varování pro ostatní psy, obzvláště ve venkovské North Americe. Opuštění domácí psi, kteří stanou se divocí jsou zvláště nebezpeční; oni postrádají dovednosti přežití divoký canines, stejně jako genetický a učený strach ze světa lidí. Divocí psi často tvoří dravé balíčky, které napadnou skot a občas také ukázat se nebezpečný k lidem.

 

 

Rodový původ a historie domestikace

This ancient mosaic, likely Roman, shows a large dog with a collar hunting a lion.
Tato starověká mozaika, pravděpodobný Říman, ukazuje velkého psa s límečkem lovit lva.

Molekulární systematics ukážou to domácí pes (slovensky preklad) sestoupí z jednoho nebo více populací divokých vlků (Canis lupus). Jak přemýšlel v názvosloví, psi jsou pocházející z vlka a jsou tak schopní se křížit s vlky.

Vztah mezi člověkem a canine má hluboké kořeny. Wolf pozůstatky byly nalezené ve vztahu s pozůstatky hominid datovat se od 400,000 roků dříve. Soustředit se archeologický a genetický důkaz ukazovat čas domestikace v pozdě horní Paleolithic zavře se k Pleistocene/Holocene hranice, mezi 17,000 a před 14,000 roky. Kost fosílie morphologies a genetická analýza aktuálního a starověkého psa a populace vlka přesto nebyli schopní přesvědčivě stanovit zda všichni psi sestoupí z jediné domestikace událost, nebo zda psi byli domáčtí nezávisle v víc než jednom umístění. Domáčtí psi mohou mají interbred s místními obyvatelstvy divokých vlků na několika příležitostech (takzvané introgression).

Nejdříve pronásledovat fosílie, dvě lebky z Ruska a čelist z Německa, datovat se od 13,000 k 17,000 rokům dříve. Jejich pravděpodobný předek je velký severní Holarctic vlk, Canis lupus lupus. Zůstane z menších psů od Mesolithic (Natufian) jeskyně se ukládá na Středním Východě, starý k asi 12,000 rokům dříve, byli interpretovaní jak potomci lehčího Southwest Asijského vlka, Canis lupus arabs. Umění rocku a kostní pozůstatky ukážou to před 14,000 roky, psi byli přítomní od Afriky Northa přes Eurasii k Americe Northa. Pohřby psa u Mesolithic hřbitova Svaerdborg v Dánsku navrhnout, že ve starověké Evropě psi byli ocenění společníci.

Genetické analýzy mají doposud přinesl odlišné výsledky. Vilà, Savolainen, a kolegové (1997) uzavřel, že psi se oddělí od vlků mezitím 75,000 a před 135,000 roky, zatímco následující analýza Savolainen et al. (2002) ukázal “obyčejný původ od jediného genetického fondu pro všechny populace psa” mezi 40,000 a před 15,000 roky ve východní Asii. Verginelli et al. (2005), nicméně, navrhnou oba soubory dat musí být reevaluated ve světle představení nedávných zjištění, které uboze kalibrovalo molekulární hodiny systematicky přeceňovaly věk geologicky nedávných událostí. Po důkladném zvážení, a v shodě s archeologickým důkazem, 15,000 roků dříve je nejvíce pravděpodobný čas na odlišnost vlčáka.

Verginelli zkoumal starověký DNA důkaz od pěti prehistorického Itala canids uhlík-starý k mezi 15,000 a 3,000 roků starý, 341 vlků od několika populací celosvětový, a 547 čistokrevných psů. Jejich výsledky naznačují rozmanité nezávislé původy psů a/nebo častý křížit mezitím časné proto-psi a vlci skrz obrovský zeměpisný rozsah. Detailní historie zůstane unexplored a dokud ne další důkaz je dostupný, následující sekce na předchůdcích vlka musí být zvažována čistě spekulativní.

 

 

Wolf předchůdcové

Ačkoli všichni vlci patří ke kovovým penězům Canis lupus, tam být (nebo byl) mnoho subspecies to vyvinulo výrazný vzhled, společenské zřízení a jiné zvláštnosti. Pro příklad, japonského vlka a východní dřevo Wolf vlastní různé výrazné colouration, lov a společenská zřízení.

Vlk Inda je myšlenka k přispěli k vývoji více plemen psů než jiný subspecies. Mnoho z dnešních divokých psů, takový jako dingo, dhole a psi vyvrhele, být pocházející z tohoto vlka.

Vlk Inda je také myšlenka k se množili s potomky evropského vlka vytvořit Mastiffs a nakonec vést k vývoji takových různorodých chovů jak mopslíka, svatý Bernard, a policejní pes. Tibetský Mastiff je příklad starověkého chovu.

Evropský vlk, podle pořadí, smět přispívali mnoho z jeho atributů k Spitz psím typům, většina pozemkových knih, a mnoho z dnešních ovčáků. Vlk Číňanů je pravděpodobně předchůdce k Pekingese a křepeláci hračky, ačkoli to je také pravděpodobné, že potomci Číňanů a evropských vlků se setkali s každým jiný přes tisíciletí, přispívat k mnoho z orientálních hračkových chovů.

Východní šedý vlk je přímý předek k nejvíce, jestliže ne všichni, Američana severu severní sáňkovat pes píše. Toto se křížit ještě nastane s živobytím psů v arktické oblasti, kde vlastnosti vlka to umožnit přežití v nepřátelském prostředí být ceněn lidmi. Dále, neúmyslné křížení nastane jednoduše, protože psi a vlci bydlí ve stejném prostředí. Obecná reprodukční izolace, která je vyžadována definovat psy a vlky jak se oddělovat druh je čistě výsledek nedostatku příležitosti, odstopkování od obecné vzájemné neobeznámenosti, podezření, nedůvěry a strachu.

Charakteristika phenotypic to odlišit vlka od psa být jemný. Vlci typicky mají “ocas kartáče” a vztyčené uši. Zatímco některá psí plemena posednou jeden z těchto charakteristik, oni zřídka posednou oba.

 

 

Rychlost domestikace

Aktuální výzkum ukáže tu domestikaci nebo vlastnosti domáckého zvířete, moci nastat hodně více rychle[11] než předtím věřil. Domestikace divokého psa může nastat uvnitř jednoho nebo dvě lidské generace s úmyslným šlechtěním. To je také nyní obecně věřil, že počáteční domestikace byla přes vzájemnou touhu. Divoký canines kdo uklízel kolem člověka bydlení přijala více jídla než jejich náladovější nebo strašné protipóly. Canines kdo napadl osoby nebo jejich děti byly pravděpodobně zabil nebo odvezený, zatímco ta více přátelská zvířata přežila. Canines odkázaný byli prospěšní tím, že zlepší jinou havěť nebo metaře. S jejich pronikavýma smysly, oni by také byli cenní jako obava proti záškodnickým dravcům. Vztah je teoretizoval k se vyvíjeli tímto způsobem.

 

 

Maso psa pro lidskou konzumaci

V množství zemí ve světě, na rozdíl od bytí drženého jako mazlíčci, jistá plemena psů jsou porážena jako zdroj masa a specificky zvednutý na farmách za tím účelem. V zemích kde psi jsou zvláště populární jako mazlíčci domácnosti, použití psů jako zdroj jídla je často zvažováno taboo a nepřípustný kulturní praxe. V některých zemích, např. Vietnam, oba koexistují: psi jsou populární jako mazlíčci a jako maso. Oblíbení vlastníci mají jejich psy na řemínkách a nedovolí jim toulat se nehlídaný.

 

 

Psí plemena

Tam jsou četná psí plemena, s přes 800 bytí rozpoznaného různou psí boudou kluby celosvětový. Jako všichni psí plemena byla pocházel z smíšený-pěstovat psa populace, termín “purebred” má smysl jediný s ohledem na jisté množství generací. Mnoho psů, obzvláště u Spojených států a západní Evropy, patřit k žádnému uznanému chovu.

Nemnoho základních chovných typů se vyvinulo postupně během domáckého psího vztahu s mužem přes posledních 10,000 nebo více roky ale nejvíce moderní chovy jsou relativně nedávného původu. Mnoho z těchto být produkt úmyslného procesu umělého výběru. Protože toto, některé chovy jsou velmi specializované a tam je neobyčejná morfologická různorodost přes odlišná plemena. Přes tyto rozdíly, psi jsou schopní odlišit psy od jiných druhů zvířete.

Definice psího plemena je věc nějaké diskuse. Se spoléhat na velikost originálního založení populace, uzavřený chovy genetického fondu mohou mít problémy s inbreeding, specificky kvůli účinku zakladatele. Chovatelé psa jsou zvýšeně vědomí důležitosti genetiky populace a tvrzení různorodý gen shromáždí. Testování zdraví a nové DNA testy mohou pomoci vyhnout se problémů, tím, že poskytuje nahrazení přirozenému výběru. Bez výběru, inbreeding a uzavřené genetické fondy mohou zvětšit riziko hrozného zdraví nebo behavioural problémy. Některé organizace definují chov více volně, takový že jednotlivec může být zvažován jednoho chovu jak dlouho jak 75 % jeho původu je toho chovu. Tato uvažování ovlivní jak mazlíčky tak psy přehlídky zadané ve výstavách psů. Even cena-vítězní čistokrevní psi někdy posednou zmrzačené genetické vady kvůli účinku zakladatele nebo inbreeding.[12] Tyto problémy jsou neomezené na čistokrevné psy a mohou ovlivnit smíšený-chovat populace. [13] Chování a vzhled psa zvláštního chovu mohou být předpovídáni docela přesně, chvíle se mísila-pěstovat psy ukazovat širší rozsah inovačního vzhledu a chování.

V únoru 2004, psí studia institut v Auroře, Ohio, uspořádal uznaná plemena psů do desíti kategorií.

Smíšený-pěstovat psy nebo Mongrels je psi, kteří nepatří ke specifickým chovům, být směsice dva nebo více v procentech varianty. Míchal chovy nebo psy s žádným čistokrevným rodovým původem, být ne neodmyslitelně “lepší” nebo “horší” než čistokrevní psi jako společníci, mazlíčci, hlídací psi nebo konkurenti ve sportech psa. Někdy se mísil-pěstovat psy být uváženě se množil, například, Cockapoo, směs Cocker křepeláka a pudlíka miniatury. Takové úmyslné kříže mohou zobrazovat hybridní ráznost a jiné žádoucí rysy, ale moci také postrádat jednoho nebo více požadovaných zvláštností jejich rodičů, takový jako temperament nebo zvláštní barva nebo kabát. Nicméně, bez genetického testování rodičů, kříže mohou někdy skončit dědit genetické vady, které se vyskytují v obou rodičovských chovech. Uváženě se křížit dva nebo více se množí je také způsob zakládat nová plemena.

 

 

Neoteny v rychlé evoluci různorodých psích plemen

Tato rychlá evoluce psů od vlků je příklad neoteny nebo paedomorphism. Jak s mnoha druhy, mladí vlci jsou více společenští a méně dominantní než dospělí; proto, výběr pro tyto charakteristiky, zda úmyslný nebo bezděčný, je více předurčený vyústit v jednoduché zadržení nedospělých charakteristik do dospělosti než tvořit komplex nezávislých nových změn v chování. Toto je pravdivé mnoho domáckých zvířat, včetně lidí sám, kdo mají mnohé charakteristiky podobné mladému bonobo. Toto paedomorphic výběr přirozeně skončí zadržením nedospělých fyzikálních charakteristik také. Se vyrovnal vlkům, mnoho dospělých psích plemen podrží si takové nedospělé vlastnosti jako měkká chmýřovitá kožešina, kulaté trupy, velké hlavy a oči, uši, které visí sestřelí spíše než stát vztyčený, etc.; charakteristiky, které jsou rozděleny většinou nedospělými savci, a proto obecně vyvolat nějakou míru ochranného a pečovatelského chování kříž-kovové peníze od většiny savců dospělého, včetně lidí, kdo termínové takové charakteristiky “roztomilý” nebo “apelovat”.

Příklad psích neoteny jde dokonce ještě více, v tom různé chovy jsou rozdílně neotenized podle druhu chování, které bylo vybráno.

  • Skotoví opatrovničtí psi udrží většina nedospělých charakteristik: oni zůstanou blízcí domovu s jejich se starat o “smetí” (který by mohl zahrnovat stádo ovcí), spíše než jít ven lovit, oni mají téměř žádné dravé chování (který by byl katastrofální v okolí takový přirozený kořistový podnět jako ovce), oni reagují na vnímané hrozby s množstvím vocalization a pokusy upozornit a zaujmout dominantní jednotlivce v jejich “balíčku” (tj. lidi) kdykoli možný, podílet se na skutečném boji jediný jako poslední možnost. Navíc, oni udrží velmi nedospělé fyzikální charakteristiky takové jak kulaté instituce a hlavy, měkké kabáty, uši, které visí, a tak na, který nevylákají strach odezvy od ovcí v cestě to vzhled podobný tomu dospělého vlka odkázaný. (Vyrovnat se fyzickému vzhledu kolie okraje, ovce hnát psa, jehož fyzická konfigurace je blíže k tomu dospělého divoký canine a kdo proto má větší schopnost vystrašit ovce do požadovaného vzoru hnutí, spolu s dospělejším agresivním temperamentem dělat tak).
  • Zbraňová psí plemena používaná v lovu — to je, ukazatele, setters, křepeláci, a retrívři — mít přechodný titul paedomorphism; oni jsou na místě kde oni se podílejí na lovu balíčku chování, ale být ještě v juniorské roli, ne účastnit se skutečného útoku. Oni poznávají potenciální kořist a mrazí se do nehybnosti, pro příklad ale refrén od pak sledovat kořist jako dospělý dravec by dělal příště; toto skončí “ukazujícím” chováním pro kterého takoví psi jsou chováni. Podobně, oni chytí mrtvou nebo zraněnou kořist a přinesou to zpátky do “balíčku”, ačkoli oni nenapadli to sám, to je, “získávat” chování. Jejich fyzikální vlastnosti jsou blíže k tomu zralý divoký canine než ovčák se množí, ale oni typicky nemají vztyčené uši, etc.
  • Scenthounds udržuje přechodný tělesný typ a model chování, který způsobí je k vlastně honit kořist tím, že sleduje jejich vůni, ale inklinovat vyhýbat se skutečným individuálním útokům v laskavosti hlasitě svolat vůdce balíčku (v tomto případě, lidi) dělat práci. Oni často mají vlastnost vocalization volala zátoka. Některé příklady jsou Beagle, policejní pes, Basset honí, Coonhound, jezevčík, Fox honí, Otter honí, a pustošitel.
  • Sighthounds, kdo honit a útočit všiml si kořist hned, udržovat zralou psí velikost a některé rysy, takový jako úzká hruď a hubená těla, ale velmi ztratili vztyčené uši vlka a tlusté dvojité navrstvené kabáty. Některé příklady jsou afgánský, Borzoi, Saluki, Sloughi, Pharaoh honí, Azawakh, ohař, a chrt.
  • Mastiff-typy jsou velcí psi, oba vysoký a masivní s barelem-jako dřevěné bedny, velké kosti a tlusté lebky. Oni tradičně byli chovaní pro válku, ochranu a práci opatrovníka.
  • Buldok-typy jsou střední třídění psi chovaní pro boj proti oběma divokým a domáckým zvířatům. Tito psi mají masivní, čtvercovou lebku a velké kosti s extrémně svalnatý se budovat a široká ramena.
  • Pozemkové knihy podobně mají dospělé agresivní chování, skvěle spojený s nedostatkem nedospělého podrobení a displeje correspondingly dospělá lékařská prohlídka představuje takové jak vztyčené uši, ačkoli mnoho chovů také bylo vybrané pro velikost a někdy zakrslé nohy umožnit jim honit kořist v jejich hrabe.

Nejméně paedomorphic model chování může být to basenji, rozmnožoval se v Africe k lovu podél lidí téměř na vrstevnickém základě; tento chov je často popisován jak velmi nezávislý, žádný potřebovat ani oceňovat velké množství pozornosti člověka nebo výživu, často popsal jak “catli